Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS
Kunģa-zarnu trakta izmeklējumi

Kunģa-zarnu trakta izmeklējumi

Medicīnas centrā ARS pieredzējuši gastroenterologi – endoskopisti, izmantojot jaunāko Latvijā, augstas klases firmas Olympus videoendoskopisko aparatūru EVIS EXERA III, veic gastroskopiju (barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas izmeklēšana) un  kolonoskopiju (resnās zarnas endoskopiska izmeklēšana). Endoskopija ir moderna diagnostiska un terapeitiska metode gastroenteroloģijā, kas ļauj savlaicīgi konstatēt kuņģa – zarnu trakta gļotādas izmaiņas un iegūt audu paraugus morfoloģiskai izmeklēšanai.

Jaunais Olympus EVIS EXERA III piedāvā unikālas, līdz šim nebijušas diagnostikas iespējas, kam ir būtiska nozīme dažādu gremošanas trakta slimību un jaunveidojumu agrīnā atklāšanā un ārstēšanā.

Lūk, paši svarīgākie jauninājumi:

 • var iegūt augstas izšķirtspējas digitālus attēlus, kas ļauj novērtēt visniecīgākās izmaiņas gļotādas struktūrā;
 • ir iespējams kvalitatīvi apskatīt audus, līdz šim neiespējami tuvā attālumā (dual focus) – 2 mm no gļotādas sieniņas;
 • ja nepieciešams kvalitatīvi novērtēt izmaiņas, procedūras laikā attēlus var vairākkārt palielināt–  līdz pat šūnu līmenim;
 • gļotādu var apskatīt speciālā gaismas filtru režīmā (NBI), kas uzskatāmi ļauj izvērtēt kapilāru tīklojumu un atšķirt patoloģiskus audus no normāliem jau pašā slimības sākums;
 • būtiski uzlabota iekārtas vadības sistēma atvieglo procedūras norisi gan ārstam, gan pacientam;
 • HDTV attēla kvalitāte – izcila attēlu kvalitāte dod visprecīzāko diagnozi;
 • plašas attēlu dokumentēšanas un salīdzināšanas iespējas.
endoskopija

ĪĪpašu gaismas filtru režīmā (angl. NBI) iespējams apskatīt zarnu gļotādu, kas uzskatāmi ļauj atšķirt patoloģiskus gļotādu audus no normāliem jau pašā slimības sākumā, izvērtējot kapilāru tīklojumu.
a) gļotāda bez redzamas patoloģijas;
b) tā pati gļotāda – izmantojot Olympus EVIS EXERA III īpašos NBI gaismas filtrus – redzamas patoloģiskas izmaiņas.
www.ars-med.lv

Augšējā endoskopija jeb GASTROSKOPIJA

Gastroskopija ir barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas izmeklēšana. Šī ir visprecīzākā metode agrīnai kuņģa – zarnu trakta diagnostikai un ārstēšanai. Procedūras laikā caur pacienta muti gremošanas sistēmā tiek ievadīta optiska ierīce – lokana caurulīte, kurai galā ir gaismas avots un kamera, monitorā detalizēti tiek apskatīta  barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas gļotāda. (Gastroskopijas laikā ir iespējams arī vairākkārtējs palielinājums izmeklējamai vietai).
Plašāka informācija par GASTROSKOPIJAS IZMEKLĒJUMU  – skat.šeit>>>

Apakšējā endoskopija jeb KOLONOSKOPIJA

Kolonoskopija ir resnās zarnas izmeklēšana. Izmeklējums tiek veikts caur anālo atveri. Kolonoskopijai izmanto optisku ierīci – lokanu caurulīti, kurai galā ir gaismas avots un kamera, monitorā detalizēti tiek apskatīta resnās zarnas  gļotāda. (Kolonoskopijas izmeklējuma laikā ir iespējams vairākkārtējs palielinājums izmeklējamai vietai). Lai padarītu izmeklējumu saudzīgāku, jaunajam kolonoskopam būtiski uzlabota endoskopa ievadāmā daļa. Tas ievērojami atvieglo procedūras norisi gan ārstam, gan pacientam. Endoskops ir viegli vadāms un tā  augstā izšķirtspēja un vadāmība ir galvenie faktori, kas ļauj ārstam kvalitatīvi novērtēt resnās un taisnās zarnas gļotādu, praktiski nepieļauj iespēju palaist garām patoloģiskas izmaiņas zarnās. Turklāt kolonoskopijas laikā var veikt arī dažādas ārstnieciskas manipulācijas, piemēram, paņemt gļotādas paraugus analīzēm, veikt polipektomiju – likvidēt polipus (līdz 4 mm), apturēt asiņošanu u.c.
Plašāka informācija par KOLONOSKOPIJAS IZMEKLĒJUMU – skat. šeit.>>>

REKOMENDĒJAM

Katram pacientam pēc 50 gadu vecuma veikt kolonoskopiju –  resnās un taisnās zarnas vēža diagnostiku, lai agrīnā stadijā diagnosticēt patoloģiskas izmaiņas.  Savlaicīga zarnu vēža diagnostika, ar skrīninga palīdzību atklāj pirmsvēža stāvokļus vai ļaundabīgo audzēju agrīnā stadijā, tādejādi ievērojami augstāki ir pilnīgas izveseļošanās rādītāji.

KAPSULAS ENDOSKOPIJA

Kapsulas endoskopija ir unikāla, neinvazīva diagnostikas metode, kas paredzēta tievās zarnas izmeklēšanai, bet, ja nepieciešams, tā sniedz detalizētu ieskatu arī par visu gremošanas traktu kopumā. Ja augšējo gremošanas traktu izmeklē ar fibroendoskopiju, apakšējo daļu jeb resno zarnu– ar kolonoskopiju, tad kapsulas endoskopija ir paredzēta tieši tievās zarnas izmeklēšanai, kas atrodas pa vidu. Tievās zarnas garums sasniedz pat sešus metrus un ar citām endoskopijas metodēm to izmeklēt nevar, vai arī tas ir ļoti grūti gan pacientam, gan ārstam.
Plašāka informācija par kapsulas endoskopiju skat.šeit. >>>>

REKTOSKOPIJA

Rektoskopija ir taisnās zarnas izmeklēšana ar speciālu ierīci — rektoskopu (metāla caurule ar elektriskās gaismas avotu un optisku sistēmu). Šī metode dod iespēju konstatēt gļotādas iekaisumu, hemoroīdus, rētainus sašaurinājumus, labdabīgus un ļaundabīgus audzējus.

DEFEKOGRĀFIJA

Defekogrāfija jeb evakuācijas proktogrāfija ir rentgenizmeklēšanas metode, kura ļauj izvērtēt taisnās zarnas un anālā kanāla izskatu un iztukšošanās īpatnības. Ar šīs metodes palīdzību var konstatēt tādas patoloģijas kā rektocēle, invaginācija, taisnās zarnas prolapss, enterocēle, anorektālā refleksa dissinerģija (taisnās zarnas iztukšošanās funkcionāli traucējumi). Šādu informāciju nevar iegūt ar citām pieejamajām vizuālās diagnostikas metodēm.
Plašāka informācija par defekogrāfijas izmeklējumu skat.šeit>>>

RESNĀS ZARNAS TRANZĪTA LAIKS

Resnās zarnas tranzīta laika noteikšana ir rentgenizmeklēšanas metode, kura sniedz informāciju par resnās zarnas darbību, raksturo zarnu darbības patoloģijas, kā arī ļauj izvērtēt problēmas smagumu.
Plašāka informācija par  izmeklējumu – resnās zarnas tranzīta laiks skat.šeit.>>>

VIDEO:

 • Unikālas iespējas kuņģa zarnu trakta izmeklējumos. – Medicīnas centra ARS gastroskopijas (augšējās endoskopijas) un kolonoskopijas (apaksējās endoskopijas) izmeklējumus veic ar modernāko, visjaunākās paaudzes endoskopijas video iekārtu pasaulē Olympus EVIS EXERA III, kas ir visprecīzākā diagnostikas metode agrīnai kuņģa – zarnu trakta diagnostikai un ārstēšanai.
  Aizcietējumu problēmu risinājumi un diagnostikas iespējas. Aizcietējumu izmeklējumi – defekogrāfija un resnās zarnas tranzīta laiks ambulatori ir pieejami tikai Medicīnas centrā ARS.
 • Gremošanas trakta problēmas raidījumā “Laimīgs un vesels” – LNT raidījumā “Laimīgs un vesels” šoreiz pēc palīdzības vēršas studente Elīna, kurai ir sūdzības, kas saistītas ar gremošanas traktu – dedzināšana un skāba garša mutē. Elīna devās uz konsultāciju pie gastroenteroloģes Oļesjas BASINAS, kura nozīmēja medikamentozu terapiju un tālāku ārstēšanu. Lai izslēgtu vēdera dobuma orgānu disfunkciju, radiologs – diagnosts Jeļena KEDROVA veica Elīnai vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfiju ar Premium klases USG iekārtu. Lai izvērtētu barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas stāvokli, gastroenterologs-endoskopists Anita LAPIŅA Elīnai veic augšējo endoskopiju ar augstas klases videoendoskopa aparātu. Balstoties uz izmeklējumu rezultātiem, Elīnai tiek uzstādīta diagnoze – atviļņa slimība. Dermatologs Juris LIELBRIEDIS konsultē par ādas izmaiņām. Uztura speciāliste Anna NIKOLAJEVA sniedz Elīnai uztura rekomendācijas.
 • Plašas iespējas kuņģa-zarnu trakta diagnostikā – radījumā “Laimīgs un vesels” – Gluži vai katrs no mums kaut reizi dzīve ir saskaries ar smaguma sajūtu vēderā, ko var pavadīt sāpes un pat vēdera pūšanās!
 • Kuņģa zarnu trakta izmeklējumi raidījumā “Esi vesels!” – Medicīnas centra ARS gastroenterologi, endoskopisti Dr. Anita LAPIŅA un Dr. Sabri ABDELMASĪ stāsta par kuņģa – zarnu trakta diagnostikas iespējām ARS Diagnostikas Klīnika.
 • Vēdera pūšanās iemeslus skaidrosim raidījumā “Laimīgs un vesels!” – LNT raidījuma „Laimīgs un vesels” īpašais ciemiņš – Inga no Tukuma novada. Šī raidījuma ietvaros noskaidrosim vēdera pūšanās iemeslus un kā likvidēt nepatīkamo sajūtu, lai uzlabotu dzīves kvalitāti.
  Medicīnas centra ARS terapeite Dr. Lāsma ČETVERGA sastādīs nepieciešamo izmeklējumu plānu un nozīmēs papildus ārstu konsultācijas – pie gastroenteroloģes Dr. Skaidrītes MEŽECKAS, kā arī vēdera dobuma USG, kuru veic radiologs-diagnosts Dr. Reinis LAGUNS un augšējo endoskopiju-gastroskopiju, kuru veic gastroenteroloģe, endoskopiste Dr. Anita LAPIŅA.