Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS
Scintigrāfija

Scintigrāfija

Scintigrāfija

Scintigrāfija ļauj agrīni vizualizēt un diagnosticēt funkcionālās izmaiņas cilvēka ķermenī, kas savukārt nodrošina sekmīgāku ārstniecības procesu. Metode nav pacientam kaitīga un ir nesāpīga.

Pie mums iespējams veikt:

  • nieru dinamisko scintigrāfiju – noteikt nieru funkciju pacientiem ar visdažādākajām slimībām;
  • vairogdziedzera statisko scintigrāfiju (it sevišķi, ja ultrasonogrāfiski diagnosticēti mezgli lielāki par 1 cm diametrā) – noteikt mezglu funkcionālo aktivitāti;
  • epitēlijķermenīšu scintigrāfiju;
  • visa skeleta scintigrāfisko izmeklēšanu gan onkoloģisko slimību, gan kaulu un locītavu slimību gadījumos;
  • galvas smadzeņu scintigrāfiju;
  • plaušu, sirds, limfātiskās sistēmas un citu orgānu izmeklēšanu (pagaidām netiek veikta).

Kā notiek dinamiskās scintigrāfijas izmeklējums?

Dinamiskās scintigrāfijas laikā slimnieks atrodas guļus stāvoklī. Izmeklēšanu sāk radiofarmpreparāta ievadīšanas brīdī: automātiski tiek fiksēta informācija par attiecīgā preparāta pārvietošanos ķermenī un uzkrāšanos izmeklējamajā ķermeņa daļā, šajā gadījumā – nierēs. Izmeklēšanas ilgums:  20-30 minūtes;

Statiskās scintigrāfijas Izmeklējumu veic sēdus vai guļus stāvoklī. Scintigrāfiju veic pēc radiofarmpreparāta uzkrāšanās orgānā/sistēmā (piemēram, vairogdziedzerim – 30 minūtes pēc injekcijas, kaulu sistēmai – pēc trim stundām). Kad aparātā uzkrājies nepieciešamais informācijas daudzums, tā tiek saglabāta atmiņā tālākai analīzei.

Izmeklēšanas ilgums:

  • vairogdziedzerim – 15-20 minūtes;
  • skeletam – aptuveni 50 minūtes.

Kontrindikācijas

Izmeklējumus neveic grūtniecēm. Ja paciente baro bērnu ar krūti, atsākt zīdīšanu drīkst ne ātrāk kā 24 stundas pēc injekcijas veikšanas.

Pacientu sagatavošanās izmeklējumiem:

Būtiski ir vismaz mēnesi pirms vairogdziedzera scintigrāfijas nelietot kādu no joda (brūču apstrāde, kontrastvielas u.c.) vai broma (nervu un klepus mikstūras u.c.) savienojumiem. Nevajadzētu lietot blokatorus (kardioloģiskiem pacientiem). Šie elementi uzkrājas vairogdziedzera audos, kas diagnostiku ar izotopiem padara nelietderīgu. Ēšana neietekmē attēla kvalitāti.

Nieru funkcijas izmeklēšanai pacientam ir parastais režīms, bet pusstundu pirms izmeklējuma jāizdzer vismaz viena glāze šķidruma.

Skeleta un citu orgānu un sistēmu izmeklējumiem parasti nav nepieciešama īpaša sagatavošanās.

Ierodoties uz izmeklējumu, vēlams ņemt līdzi iepriekšējo radioloģisko izmeklējumu rezultātus.

Izmeklējumus veic Dr. Antra BĒRZIŅA

Medicīnas centrā ARS uzstādītā radionuklīdās diagnostikas iekārta Philips SKYLIGHT AZ gamma kamera, kura ir vienīgā Latvijā pieejamā bezgentrija (nav ierobežojuma pacienta svara vai apmēra dēļ) iekārta.

Cenrādis